+90 - 553-166-00-35 egitmen@istanbulkopekokulu.com

Sokak Köpekleri Saldırılarından Korunmada Toplatılma Etkisi

#SokakKöpekleriSaldırılarındanKorunmadaToplatılmaEtkisi

Sokak köpekleri de tüm köpekler gibi sosyal hayvanlardır ve hiyerarşik bir sistem içinde yaşarlar. Bu nedenle köpekleri mutlaka bir aile içinde yaşarken görürüz. Bu aile bir insan ailesi olduğu gibi sokaktakiler için de bir köpek ailesi olabilir. Kendi sistemleri içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu anlamda sokakta yaşayanlar bir bakımdan evde beslenen hayvanlara göre daha da sosyalleşmişlerdir. Antisosyallik ise, en önemli saldırganlık sebeplerinden birisidir.
Bir alanda yaşayan sokak köpekleri bölgeyi sahiplenme özellikleri (teritorializm) nedeniyle bölgelerine bağlanırlar, bölgelerini korurlar ve oraya yabancı köpeklerin gelmesine engel olurlar.

Bölgelerini beklerler. Bir bölgedeki köpekleri toplar yok ederseniz çok kısa sürede oraya yeni köpeklerin geldiği görülecektir. Yapılan çalışmalar bu alanların çok kısa bir sürede daha fazla köpek istilasına uğradığını göstermiştir. Yeni durumda bu bölgede tanımadığınız köpekler olacak, köpekler de bu alanın insanlarını tanımıyor olacaklardır. Çünkü sokak köpeği sorunu ülkesel bir yaklaşım olmadan bölgesel olarak çözülemez. Bölgeyi kapatmak bile çoğu kez sorunu çözmemektedir. Köpekler bir şekilde kapalı çevreye dahil olmakta ya da örneğin kedi populasyonunda artış görülmektedir.

Prof.Dr. Ali Daşkın, Ankara Üniversitesi, Veteriner Fakültesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Bizi Arayın