+90 - 553-166-00-35 egitmen@istanbulkopekokulu.com

Köpeklerde Ceza ve Eğitim

#KöpeklerdeCezaveEğitim

Köpekler ve insanlar arasındaki saldırganlıktan kaynaklanan problemleri asla cezalandırma yoluyla gidermeye kalkışmayın ; yoksa gördüğünüz üzere daha iyi bir ısırıcı yaratma olasılığınız bir hayli yüksektir . Aşağıda köpeğinize ceza yerine eğitim vermenizin beş nedeni sıralanmıştır :

1 ) Köpeğin hatasını tekrarlamaktan kaçınmasını sağlamak için ceza işlemi sık sık tekrarlanmak zorunda .

2 ) Cezalandırma , köpeğe hiçbirşey öğretmez . Kendisine güveni az olan köpekler iyice siner .

3 ) Cezalandırarak köpeğin neleri öğrendiğini kontrol edemezsiniz .

4 ) Ceza köpekle sahibi arasındaki ilişkiye zarar verir .

5 ) Cezalandırma bütün başka yolları baskıladığı için köpeğin saldırganlaşmasını hızlandırır , bu durumda köpek doğrudan ısırma aşamasına geçer .

Köpeğinizi daha iyi bir arkadaş olması için eğitirken cezalandırmaya başvurmamanız için pek çok neden sıralanabilir . Genel olarak diyebiliriz ki cezalandırmak , sorunu kavrayamamaktır . Yapıcı olabilmek için çok geç kalmıştır ve en büyük tehlikesi de köpeğin vazgeçirmeye çalıştığımız huyunu iyice pekiştirmeye yaramasıdır . Köpeğiniz çok kötü davranıyorsa cezalandırılmayı hak ettiğini düşünüyor olabilirsiniz , ama asıl problem onun doğru davranabilmesi için ne yapması gerektiğine dair yeterli bilgiye sahip olmamaktır . Hoşlanmadığınız davranışı durdurabilmek için neler yapılabileceğinizi düşünerek zaman harcayacağınız yerde , köpeğin nasıl davranmasını istediğinizi planlayıp eğitime başlayın .

Saldırganlık ve korkutucu olma , köpeğin öğrenme modundayken değil , dövüş ya da kaçma durumunda hissettiği duygulardır . Bu haldeyken köpek hiçbirşey öğrenemez . Saldırgan ya da korkutucu olmayan , olumlu davranışlar sergilemesi için savunma durumunda değil , rahatlamış olmalıdır .

Köpeğin egzersiz , eğitim  ve ilgi görme gibi temel gereksinimleri karşılanmışsa ; yaşına ve eğitim seviyesine göre kendisine davranılıyorsa düzeltmeniz gereken daha az davranış problemiyle karşılaşırsınız . Cezalandırmayı nasıl durumlarda kullandığınızı dikkatli düşünün , sıklıkla bu daha büyük bir sorunun belirtisidir . Yanınızda olmasında mutluluk duyacağınız , size güzel tepkiler veren iyi huylu bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız , sakın onu eğitmek için şiddet ve cezalandırmayın ; bu yöntem sizi istediğiniz yere asla ulaştırmaz .

Cezalandırmanın Sonucu : Saldırganlık 

Cezalandırma yanlış zamanlanmış ya da şiddetliyse köpeğin bazen en yakınındaki kişiyi ısırmasıyla sonuçlanabilir . Başka insanlara ya da köpeklere havladıkları için cezalandırılan köpekler onları sevmeyi öğrenemezler . İşin aslı bu hayvanların çoğu daha tekinsiz ve tehlikeli olabilir . Başka köpek ya da insanların varlığı onlar için cezalandırılma olasılığı taşıdığı için bunlarla karşılaştığında saldırganlaşıp ısırma eğilimigösterebilir. Unutulmamalıdır ki ısırma korkan köpeğin kendini savunma tepkimesidir.

Bir Cevap Yazın

Bizi Arayın
Open chat
1
İstanbul Köpek Okulu
%d blogcu bunu beğendi: